Leon Wyczółkowski State School of Art in Bydgoszcz

Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podsumowanie XVII Wyprawy – Norwegia 2015

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Last Updated on Tuesday, 01 September 2015 20:51 Written by Administrator Tuesday, 01 September 2015 20:43

39 uczestników, w tym 33 z Plastyka
3 opiekunów
2 kierowców
14 dni, 11 noclegów w namiotach na 9 campingach 
9 przepraw promowych, w tym Świnoujście-Ystad w Szwecji oraz 6 przez norweskie fiordy

Read more: Podsumowanie XVII Wyprawy – Norwegia 2015

 

Plener malarski w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Last Updated on Wednesday, 09 September 2015 15:38 Written by Administrator Wednesday, 08 July 2015 17:06

W dniach 15-24 czerwca 2015 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach  uczniowie z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego uczestniczyli w plenerze malarskim. Przedsięwzięcie realizowane było we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Malarski plener w Lusławicach to urzeczywistnienie projektu Prezes Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki – Adrianny Ponieckiej-Piekutowskiej i Dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki –  Adama Balasa. Projekt nosi nazwę „Współbrzmienie Sztuk”, a jego idea zawarta jest w liście adresowanym do Dyrektorów Państwowych Liceów Sztuk Plastycznych, w którym Adrianna Poniecka-Piekutowska pisze, że chciałaby wraz z obecnym dyrektorem Centrum, „przestrzeń świata muzyki wypełnić innymi dziełami SZTUKI”.

Przestrzeń Centrum inspiruje muzyków, malarzy i rzeźbiarzy. Staje się przestrzenią spotkania różnych osobowości i wrażliwości.  Światy dźwięków i malarskich wizji współistnieją tu ze sobą jako urzeczywistnione w dziełach bądź pozostają, skryte jeszcze, w wyobraźni twórców, czekając  tylko, aby objawić się w najdoskonalszej postaci. Idea pomysłodawców sprzyja kreacji przestrzeni niepodległej czasowi, w której przenikają się i współistnieją światy zrodzone ze wspólnych fascynacji utalentowanych artystycznie młodych twórców z Polski, Europy i świata. Dźwięki instrumentów, śpiew, cisza, obrazy, kolory, namacalne kształty figur  rzeźbiarskich, wszystko to w niemal nierzeczywistej i niezwykłej scenerii spotyka się w miejscu „tętniącym sztuką i kulturą”. Być może o tej  urzeczywistniającej się pełni myślał pomysłodawca Europejskiego Centrum Muzycznego – Profesor Krzysztof Penderecki.  Prymat ma tu oczywiście muzyka.

Miejsce, w którym powstał unikalny obiekt architektoniczny sąsiadujący z odrestaurowanym dworem – siedzibą Państwa Pendereckich i parkiem, w którym rosną egzotyczne drzewa, ma wyjątkowe znaczenie dla historii i kultury polskiej. W Lusławicach  na przełomie XVI i XVII wieku arianie założyli  szkołę uczącą tolerancji i duchowego braterstwa,  Jacek Malczewski  na początku wieku XX nauczał wiejskie dzieci malarstwa, a w XXI wieku, kontynuując te znamienite tradycje, Krzysztof Penderecki doprowadził do utworzenia instytucji kultury wpisanej do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jako pierwsi w kraju, jak dotąd, mogli w Lusławicach  gościć uczniowie bydgoskiego liceum plastycznego. Wielki to zaszczyt i wyróżnienie. W trakcie pleneru z młodzieżą spotkały się Monika Smoleń – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Niewiadomska- Kocik – Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Artystycznej oraz Adrianna Poniecka-Piekutowska –  Prezes Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki.

Finałem pleneru była wystawa prac malarskich.  Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego – Elżbieta Jolanta Szymańska przekazała prace malarskie Dyrektorowi Europejskiego Centrum Muzycznego – Adamowi Balasowi. Pozostaną one w Lusławicach i będą  prezentowane w pawilonach Centrum inicjując Galerię Obrazów Imiennych – Uczniów i Absolwentów liceów plastycznych. Pozostałe prace, powstałe w czasie pleneru, eksponowane są obecnie w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bygdoszczy.

Nagroda Dyrektora dla Nadii Tomasik

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Last Updated on Thursday, 20 August 2015 21:35 Written by Administrator Friday, 26 June 2015 19:58

Wewnątrzszkolny Konkursu Graficznego o Nagrodę Dyrektora Szkoły "PRZYSTANEK MIASTO, PRZYSTANEK WIEŚ" rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło 65 grafik 41 uczniów naszej szkoły. Spośród wszystkich grafik jury na posiedzeniu 22 czerwca 2015 przyznało nagrodę uczennicy klasy III Liceum Plastycznego NADII TOMASIK. Poniżej nagrodzony linoryt Nadii Tomasik.

Nasi w Londynie

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Last Updated on Monday, 22 June 2015 20:42 Written by Administrator Monday, 22 June 2015 20:21

W dniach 15.06-18.06.2015 uczennice klas I oraz absolwenci naszej szkoły przebywali w Londynie. Wyjazd ten był nagrodą specjalną Aleksandra Williamsa dla Natalii Jakubczak i nauczyciela prowadzącego Jolanty Bagniewskiej. Uczestnicy wyjazdu spotkali się na lunchu w centrum Londynu. Zwiedzali zabytki stolicy oraz uczestniczyli w „Open Day" Bucks New University – Schools and Collages. Absolwenci rozpoczną w październiku studia na wydziale Animation and VFX. 

Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Last Updated on Monday, 15 June 2015 22:16 Written by Administrator Monday, 15 June 2015 22:13

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się po raz IV. Ogromnym rozczarowaniem było bardzo małe zainteresowanie uczniów naszej szkoły wydarzeniami przygotowanymi w ramach święta książki obrazkowej. Na festiwalu pojawiły się dwie uczennice z klasy III LP i V POSSP, które z ogromnym zaangażowaniem brały udział w przygotowanych warsztatach, wystawach i kiermaszu książek. Biblioteka szkolna mimo największych starań, nie jest w stanie zgromadzić nowości wydawniczych prezentujących aktualną ofertę książek obrazkowych na polskim rynku. Kiermasz w ramach LiterObrazków daje możliwość zapoznania się z ogromną różnorodnością. Każdą z prezentowanych książek można było obejrzeć i co najważniejsze – porozmawiać z wydawcami i ilustratorami książek. Można było u źródła zapytać jak wygląda praca ilustratora, współpraca z autorem tekstu i wydawcą, jak wygląda proces powstawania książki. Zachęcam aby w miarę możliwości korzystać z oferty kulturalnej miasta. Naszą indywidualną postawą kreujemy własny rozwój. Warto o tym pamiętać gdy przydarzy nam się popaść w marazm. Więcej

Sponsorzy:
Logon SA Bydgoszcz kuj-pom Budopol Maestra MKiDN Sowa pnwm