Leon Wyczółkowski State School of Art in Bydgoszcz

Polish (Poland)English (United Kingdom)

News

Prace malarskie uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Filharmonii Pomorskiej

Podczas 53 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego, odbywa się wystawa poplenerowa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. 16 września miał miejsce uroczysty wernisaż w foyer Filharmonii. Prezentowane obrazy powstały na plenerze malarskim w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Plener odbył się w ramach projektu "Współbrzmienie Sztuk", którego pomysłodawcą jest Adrianna Poniecka-Piekutowska- Prezes Stowarzyszenia Akademia   im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki i Adam Balas- Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki. Uczniowie gościli w Europejskim Centrum Muzyki zwiedzając i malując okolice Lusławic, a przede wszystkim sławny park Prof. Krzysztofa Pendereckiego. Wystawa w Filharmonii Pomorskiej rozpoczyna cykl bydgoskich prezentacji obchodów Roku Jubileuszowego, 70-lecia Liceum Plastycznego, towarzyszy jej obszerny katalog pt. „LUSŁAWICE 2015”. 

Sztuka wyboru

W ubiegłym roku szkolnym, przed wakacjami, Magdalena Sych, Agnieszka Dzwonkowska i Jakub Gałgański, pod opieką Łukasz Wiese, wzięli udział w warsztatach filmowych w ramach Sztuki Wyboru. Przez 4 dni, po kilkanaście godzin dziennie, brali udział w zajęciach przygotowanych przez Komendę Główną Policji w Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski we współpracy z Camerimage. Opiekunem merytorycznym grupy, która zrealizowała etiudę był operator – Tomasz Augustynek. Efekt ich pracy możecie zobaczyć klikając na link do filmu. https://www.youtube.com/watch?v=hRC9zNvY9Sk

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie i zrealizowanie animacji lub pracy filmowej. Tematyka związana jest z przeciwdziałaniem zażywaniu narkotyków, dopalaczy i przeciwdziałaniu nadużywaniu alkoholu. Termin dostaczenia prac to 30 września 2015. Każdy zainteresowany proszony jest o kontakt mejlowy lub osobisty z panem Łukaszem Wiese ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ), który jest odpowiedzialny za przygotowanie scenariuszy zajęć do filmów zgłaszanych w konkursie.

Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie na stronie

Opowiadania na tacy

W środę, tj. 9 września 2015, w auli naszej szkoły, odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej w ramach europejskiego konkursu „Opowiadania na tacy" na najlepszą ilustrację do bajki "Jaś i Małgosia". Konkurs kierowany był do pełnoletnich ilustratorek i ilustratorów zamieszkujących kraje Unii Europejskiej. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować ilustrację do fragmentu tekstu opowiadania oraz przedstawić pełny scenorys. Łącznie nadesłano 161 prac, a nagrodą było 3000 € oraz gwarantowane wydanie książki w czterech językach (hiszpańskim, galicyjskim, portugalskim i polskim) razem ze zwycięskimi ilustracjami. Na wernisażu wystawy zaprezentowano 15 finałowych prac, nt. których więcej opowiedział nam podczas swojego wykładu pan Łukasz Wiese. Profesor przybliżył regulamin konkursu, zaprezentował scenorysy poszczególnych prac, oraz przedstawił wydanie książki ze zwycięskimi ilustracjami Iratxe Lopez de Munain z Hiszpanii. Publikacji towarzyszy płyta CD z fragmentami opery Engelberta Hunperdincka „Jaś i Małgosia". Warto wspomnieć o polskiej ilustratorce Natalii Ursyniuk, która zdobyła nagrodę publiczności, a jej praca zdobyła ponad 1400 polubień w serwisie Facebook. Po zakończeniu wykładu, miałyśmy okazję porozmawiać z uczestnikami wernisażu, którzy powiedzieli nam, że zostali zainspirowani i chwalili pracę innej polskiej ilustratorki, Zofii Frankowskiej, która opowiedziała historię Jasia i Małgosi w bardzo niedosłowny sposób, przedstawiając poszczególne sceny za pomocą dłoni. Podsumowując, wystawa była na wysokim poziomie. Pan Wiese, zdradził nam, że gdyby zasiadał w jury i miał wybrać zwycięską pracę, po prostu by się załamał. Z tego miejsca pragniemy podziękować Paniom z biblioteki, które dołożyły wszelkich starań, aby wszystko przebiegło pomyślnie, oraz wszystkim obecnym na wernisażu. Tekst i zdjęcia przygotowane przez Zuzannę Franczak i Julię Roszczynialską (Zespół Dziennikarski – Szkolna Telewizja).

Sukces w Koszalinie

Z radością informujemy, że na XII Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych KOSZALIN 2015, Jury przyznało naszym uczniom wyróżnienia! W kategorii rysunku Kamili Pigońskiej i Ewelinie Żarczyńskiej z pracowni mgr Małgorzaty Maciejewskiej, a w kategorii malarstwa Bartłomiejowi Wachaczowi z pracowni mgr Anny Drejas. Na Biennale wpłynęło ponad 700 prac z 36 szkół plastycznych. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz nauczycielom prowadzącym.

Bydgoski Plastyk w toruńskim Dworze Artusa

We wtorek, 6 września 2015 roku, w przychylnych szkole murach Galerii Dworu Artusa w Toruniu, została otwarta wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych. Wśród odwiedzających, poza uczniami naszej szkoły, pojawili się również mieszkańcy Torunia i absolwenci. Przez najbliższy miesiąc wystawę można oglądać bezpłatnie. Zapraszam aby przy okazji pobytu w Toruniu zawitać także do Galerii Dworu Artusa. Uważam, że warto. 

Sponsorzy:
Logon SA Bydgoszcz kuj-pom Budopol Maestra MKiDN Sowa pnwm